خواص لیمو ترش

لیمو ترش یا به اختصار لیمو، میوه درخت لیمو و از مرکبات است. اگرچه بخصوص در آشپزی از پوست و گوشت لیمو استفاده می‌شود، اما لیموها را بیشتر به علت آب آنها پرورش می ‌دهند. لیموها حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک هستند که موجب طعم ترش آنها می‌گردد.. در واقع لیموترش درختچه ای است که بلندی آن به چهار متر می رسد و کشت آن فقط در مناطق گرمسیر امکان دارد (آب و هوای مدیترانه ای). شاخه هایش بلند و برگهایش پهن و سبز مات و بیضوی است. دُم برگها واضح و اندکی بالدارند. گلهایش از درون سفید و از بیرون ارغوانی است. به غایت معطرند. گل آوری آن عملاً مداوم است (لیموترش تنها درختی است که تقریباً همیشه میوه و گل و برگ دارد). میوه اش بیضوی شکل است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان آبدارتر می باشد

آنچه در ادامه درباره لیمو ترش خواهید دانست:

-مصارف دارویی لیمو

-از تجارب پیشینیان

-کشورهای تولید کننده لیمو

-موارد مصرف لیمو در زیبایی

-روش های استعمال لیمو

-استعمال داخلی لیمو

-استعمال خارجی لیمو

مصارف دارویی:

گیاه لیمو در طب سنتی در درمان روماتیسم، نقرس، نفخ، یرقان، چاقی، سرماخوردگی، التهاب، آفتاب سوختگی، مالاریا و خونریزی بینی استفاده می شود. همچنین به صورت موضعی در رفع التهاب مخاط دهان و زبان، آفت و شکننده شدن ناخن ها مؤثر است. همچنین اسانس لیمو که از پوست آن استخراج می‌شود و دارای خاصیت آنتی باکتریال، آنتی سپتیک و کاهش دهنده فشار خون است.

از لیموترش در طب سنتی هند برای درمان سوزش سردل استفاده می شود. به دلیل وجود مواد مؤثر لیمونن و سیترال در لیموترش، قطره خوراکی که از روغن این گیاه به دست میآید سبب کاهش فشار خون و بهبود افسردگی می شود. ترکیبات ترئپنی موجود در اسانس لیموترش از جمله لیمونن سبب کاهش فشار خون می شوند. لیمونن و متابولیتهای آن خاصیت گشاد کنندگی عروق داشته و از این طریق نیز سبب کاهش فشار خون می شوند. تغییرات اکسیداتیو “LDL” توسط رادیکالهای آزاد، رویداد مهم اولیه در پاتوژنز آترواسکلروز است. اسانس لیموترش با داشتن ترکیباتی مانند سیترال، لیمونن و لینالول فعالیت آنتی ‌اکسیدانی داشته و از این رو با جلوگیری از اکسیداسیون “LDL” از تشکیل پلاک در دیواره عروق و در نتیجه از بروز بیماریهای قلبی عروقی و فشار خون جلوگیری می نماید.

مطالعات انجام شده با استفاده از آنتاگونیستها و آگونیستهای گیرنده ‌های مختلفی مانند گیرنده های بنزودیازپینی، سروتونینی، آدرنالینی و دوپامینی و نیز با استفاده از تستهای رفتاری، نشان داده است که تأثیر ضد افسردگی اسانس لیمو، اساساً به مسیر سروتونرژیکی، خصوصاً گیرنده “5-HT1A” مربوط میشود. علاوه بر این آنالیز، میزان نوروترنسمیترها در نواحی مختلف مغزی نشان داده است که اسانس لیمو احتمالاً از طریق تغییر سیستمهای دوپامینرژیک و سروتونرژیکی فعالیت ضد افسردگی خود را اعمال می کند.

لیموترش میوه ارزشمندی است که اکثر متخصصین تغذیه به مصرف فراوان آن اشاره دارند:

 • در واقع هضم غذا را آسان می کند. به خاطر سهولت هضم چاشنی ها و گوشتهای چرب، توصیه می‌شود که چند قطره لیموترش در آنها بچکانند.

 • در موارد ناراحتیهای دستگاه گوارشی، مفید است. مثلاً درصورت ورم روده یا درد کبد، آب لیمو همراه یک لیوان آب معدنی میتواند تسکین دهنده باشد.

 • نوشیدن آب چهار لیموترش با افزودن آب و اندکی شکر بر درمان چاقی مؤثر است.

 • لیموترش را میتوان برای درمان نسبی رماتیسم و نقرس مصرف نمود، چونکه اسیدسیتریک برای اسیداوریک، حلال بسیار خوبی است.

 • استفاده از خاصیت ادرارآوری آن فقط در اینگونه دردها توصیه میشود و به این نحو دردهای کلیه و مثانه را درمان می نماید.

 • آب لیمو یک ترشی است که برخلاف سرکه، ضعف نمی‌آورد بلکه نیروبخش بوده، عضلات معده و روده‌ها را تقویت می نماید.

 • آب لیمو داروی ضد خون دماغ است، تمام سمهای خون را می سوزاند.

 • چربی و پیه را از بین می برد.

 • اشتها آور است.

 • اسهال عادی و خونی را معالجه می کند.

 • از طاس شدن سر جلوگیری کرده و باعث تقویت موهای سر می شود.

 • بزاق دهان را زیاد می ‌کند چون بزاق، دارای اثر ضد عفونی کنندگی بوده و میکروبهای دهان را از بین می برد.

 • آب لیمو از عوامل خنک‌ کننده در تابستان است و معمولاً بصورت شربت درست کرده و میل می کنند که می‌تواند عطش و حرارت بدن را رفع کند

 • موجب راحتی اعصاب می شود.

 • باعث زیاد شدن نور چشم شده و آب مروارید را از چشم می برد.

 • آبلیمو می تواند جانشین دود و مشروب نزد معتادین گردد.

 • عمل تنفس را آسان می سازد.

 • لیمو التیام بخش مناسبی برای زخم است.

 • باد مفاصل را درمان کرده و مداومت در خوردن لیمو، تصلب شرائین را معالجه می سازد.

 • زهر حشرات مانند زنبور، عقرب، مار افعی با آب لیمو معالجه می شود.

 • آب لیمو ضد تیفوس، ضد سرخک، ضد آبله مرغان و مخملک است.

 • صفرابر است.

 • مصرف روزی نصف استکان از عصاره ٔ سیر و لیمو ترش، تأثیر بسیار زیادی در رفع گرفتگی رگها خواهد داشت.

 • ترکیب آب لیموترش تازه به همراه آب ولرم و عسل، شربت مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی است.

از تجارب پیشینیان:

برای تمیز کردن ظروف مسی، اشیاء نقره ای، مرمر سفید و صندلیهای حصیری، یک عدد لیموترش را دو نیم کنید و روی شی ء بمالید. سپس بشویید و آب بکشید.

کشورهای تولید لیمو:

هند با تولید حدود ۱۶٪ در صدر کل تولید جهان، بزرگترین تولیدکننده لیموترش در جهان است. پس از آن بترتیب: مکزیک ۱۴٫۵درصد، آرژانتین (~ ۱۰٪)، برزیل (۸درصد) و اسپانیا با ۷٪ تولید می  باشد.

موارد مصرف در زیبایی:

اگر هر روز صبح به کمک تکه ای پنبه، آب لیمو به پوست بمالید برای روشن کردن رنگ و تقویت و آرامش آن عموماً مؤثر است. همچنین برای سفت شدن ناخن و نرم شدن دست می‌توانآن را بکار برد. پوست لیمو اگر به دندان مالیده شود، رنگش را سفیدتر خواهد کرد. هر چند روز یکبار، چند لیموترش یا لیموترش سبز را در دست خود کم کم فشار دهید تا نرم شود. سپس بسته به اندازه لیمو به دو یا چهار قسمت تقسیم کنید و به زیر بغلهایتان بمالید و پس از گذشت حداقل ۱۰ دقیقه بوها رفع میشوند و سپس میتوانید دوش بگیرید. این کار برای بوهای بین پا (قسمت شرمگاه)، همچنین قسمتی از پا که در کفش می کنیم و سفید کردن پوست این بخشهای بدن، کاربردی بینظیر دارد. لازم است ذکر شود که آبِ لیمو هر چه بیشتر بر روی پوست بماند اثر مؤثرتری برای زدودن سیاهی این مناطق به همراه دارد. همچنین میتوان آب لیمو را شبها به پوست این بخشهای بدن مالید و صبح روز بعد دوش گرفت.

روشهای استعمال لیمو و شیوه استفاده لیمو:

لازم است ذکر شود که این روشهای استعمال، حتماً به درمان کامل نمی انجامد ولی درمان نسبی را به دنبال خواهند داشت.

1- استعمال داخلی لیمو:

*دم کرده: چند برش حلقوی لیموی ترش را با پوست آن در آب جوش دم کنید. برای درمان ورم روده و درد کبد چندین فنجان از این جوشانده را در روز بنوشید.

*لیموناد: آب لیمو ترشی را در نیم لیوان آب بریزید، یا لیمو ترش تازه‌ای را حلقوی ببرید و خوب در آب بخیسانید. و به هنگام تب و تهوع بنوشید.

*ضد کرم: لیموی کامل و سالم را له کنید. در آبی که به آن عسل افزوده اید دو ساعت بخیسانید. صاف کنید و قبل از خواب بنوشید.

*شربت: مخلوطی از ۴۰٪ آب لیمو ترش و ۶۰٪ شکر فراهم کنید. این شربت میتواند در مداوای اسکوربوت مؤثر باشد.

*داروی ورم کبد: سه لیمو ترش رسیده را از طول قاچ کنید. پیش از خواب، روی قاچها آب جوش بریزید. صبح فردای آن شب، ناشتا بخورید.(قبل از استفاده،»» این مقاله را نیز حتماً بخوانید)

2-استعمال خارجی لیمو:

*قرقره: یک لیوان آب ولرم را در آب لیموی تازه بریزید. برای بهبودی بیماری آنژین قرقره کنید.

*لیمو ترش ساده: روی زخمهای عادی و عفونی، کمپرس لیمو ترش ساده یا همراه آب بگذارید. برای برطرف کردن عرق یا سرمازدگی با آب لیمو ترش دست و پا را ماساژ بدهید. در مقابل گزش حشرات، یک برش لیمو ترش را روی پوست بمالید. برای بهبودی میگرن، چند برش لیمو ترش را در پارچه ‌ای پیچیده و روی شقیقه ها بکشید.

در صورت ابتلاء به زکام یا خون دماغ، پنبه ای را به آب لیموی خالص یا همراه اندکی آب آغشته کنید و در سوراخ بینی فرو ببرید

منبع: دانشنامه فارسی ویکی پدیا

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA%D8%B1%D8%B4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.