پرش به محتوا

خواص کلم و آب کلم

خواص انواع کلم

اسم من ((کلم )) است ! ضد رعشه هستم و قوه بینایى را تقویت مى کنم .خواب آورم و برادرم ((کلم سنگ )) علاج ورم روده است .شربت کلم قرمز درمان نقرس و رماتیسم است .

خواص کلم,انواع کلم, میوه

خواص انواع کلم در اسرار خوراکیها

خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت-خواص انواع کلم در اسرار خوراکیها

مخصوصا براى پیران و سالخوردگان که طبعى سرد دارند، سودمندم !
اسم من کلم است . ایرانیان قدیم به ما ((کرم )) مى گفتند و اعراب آن را معرب کرده ، ما را کرنب صدا کردند، و بالاخره به نام کلم معروف شدیم . ما بیش از سى نوع هستیم . در بعضى از انواع ما گل ، بعضى برگ و در برخى ساقه زیرزمینى قابل استفاده و خوراکى است و همه اینها موقعى قابل مصرف است که از تابش آفتاب و شبنم محفوظ مانده باشد، به انواع و اقسام ما کلم قمرى – قنبیط – کلم گل پیچ – کلم سنگ – کلم برگ – کلم غنچه اى – کلم بروکسل – کلم شلغمى – کلم گل سرخى – کلم فندقى – کلم قرمز – شلغم بیابان – قمریت – لهنه – قرنیا – قرنیو – کرانبى – کرانیا – لخته – لاخته – اعاریسا – لهینه – لهانه – و اسامى دیگر هم به ما داده اند.

برگ و گل ما موقعى نرم و لطیف بوده ، و براى خوراک انسان مناسب است که با وسایل گوناگون از نور و حرارت آفتاب محفوظ مانده ، رنگ آنها سفید باشد، و چنانچه سبز و سفت شود، براى تهیه علوفه مناسب تر خواهد بود. برگهاى بعضى از انواع ما به رنگهاى قرمز و بنفش هم در مى آیند و این برگها، علاوه بر مصرف خوراکى در صنعت داروسازى و شیمیایى بکار میروند.

از نظر مواد چربى فقیر هستیم و به همین جهت در آشپزى همیشه ما را با گوشت هاى فربه و چرب مى پزند – روس ها هم ما را به مغز قلم گاو که چربى زیاد دارد طبخ مى نمایند، و چنانچه مى دانید به این سوپ برش ‍ مى گویند. ما سرشار از ویتامین هاى آ – ب – ث – و پ پ هستیم و همچنین داراى املاح گوگرد – کلسیم – پتاسیم – منیزیم بوده و کمى هم ارسنیک داریم ، و به همین علت است که به رشد عمومى کمک مى کنیم ، و براى مسلولین و اشخاص ضعیف البنیه مفید مى باشیم . به علت داشتن کلسیم و گوگرد، براى مو و ناخن ها سود فراوان داریم . سنگهاى کلیه و مثانه را از بین مى بریم ، برگهاى ما به علت داشتن ویتامین ((پ پ )) از بیمارى پلاگر جلوگیرى مى کند.

به علت داشتن کمى ارسنیک مقوى اعصاب بوده و رعشه را از بین مى بریم و از ابتلا به مرض جذام پیشگیرى مى نمائیم . ما مقوى قوه بینائى و کمى خواب آور هستیم . صدا را باز مى نمائیم ، برگهاى ما چنانچه خام خورده شود ورم طحال را معالجه مى کند. در کلم سنگ آنزیمى وجود دارد که براى ورم روده مفید است . این آنزیم در تمام هویج ها یعنى ساقه هاى زیرزمینى خوراکى مثل زردک – سیب زمینى – شلغم هم وجود دارد. ولى مقدار آن در سیب زمینى اسلامبولى و کلم سنگ زیادتر است ، آب این ساقه هاى زیرزمینى را بگیرید و بنوشید و از منافع سرشار آنها استفاده کنید. شربت کلم قرمز براى سینه و ضماد آن ضد نقرس و روماتیسم است . تنتور کلم قرمز در آزمایشگاه معرف ترشى و قلیائى است .

اخیرا در بازار ایران چند نوع ما که به صورت کاهو در آمده است ، مثل یخنى قنبیط که از
غذاها
ى مخصوص اهالى شهر قم است ، و برش که تازه در ایران معمول شده است کمى ملین بوده ، پیشاب را زیاد مى کند. زیاده روى در خوردن ما باعث دیدن خواب هاى پریشان و تولید نفخ در پهلو و بالاخره غلیظ شدن خون و بالا رفتن فشار آن است . هیچگاه به خوراکى هایى که با ما مى پزید، و سالادى که درست مى کنید، ادویه نزنید. اشخاص سیاه چهره و لاغر اندام که مزاجى سودائى دارند، نباید در خوردن ما افراط نمایند. کسانى که سابقه مالیخولیا – سرطان – داءالفیل – واریس و بواسیر دارند. باید از ما خانواده پرهیز نمایند. بطور کلى ما براى کسانى که مزاجى گرم دارند، خوب نیستیم ، و برعکس صاحبان مزاج سرد و پیران سالخورده که احتیاج به گرم کردن بدن دارند از خوردن ما سود بسیار خواهند برد، و این دسته مى توانند خردل و سیر هم به ما بزنند – ما به بدن هاى ضعیف نیرو مى دهیم ، و رشد اطفال را زیاد مى کنیم ، و از ابتلا به اگزما جلوگیرى مى نماییم . محصول تابستانى ما دیر هضم است ، آب برگها و ساقه و تخم ما کرم کش است . اگر بچه هاى شما مبتلا به کرم معده هستند، بیست تا سى گرم برگ ما را آب گرفته و به آن ها بخورانید. براى اینکه با چاقى مبارزه کنید، آب نوع قرمز یا بنفش ما را گرفته با کمى شکر مخلوط کرده به قوام آورید و بعد با دو برابر آن آب پرتقال یا نارنج مخلوط کرده ، نوش جان نمائید. برگهاى قرمز و بنفش ‍ خانواده ما ضد چاقى هستند، براى گرفتگى صدا و رفع اختلالات ریوى ، پنج تا شش گرم برگ قرمز ما را کوفته در نیم لیتر آب جوشانده میل نمائید.

ضماد برگهاى سفت ما مسکن صداع – سردرد و دردهاى رماتیسمى نقرس ‍ و سیاتیک است . برگهاى ما را کمى له کنید و کمى روى آتش بپزید. بعد آنها را گرم گرم روى پارچه پشمى انداخته ، در روى موضع درد بیندازید. این مرهم براى اعضاى در رفته و رگ به رگ شده نیز مفید است ، و اگر آنرا پس از جا انداختن به موضع بیندازید. درد آن را تسکین داده ، به ترمیم و نوسازى یاخته ها کمک مى کند. ضماد برگ ما در موارد مننژیت و سینه پهلو هم توصیه شده است و براى این منظور، قبل از رسیدن پزشک مى توان برگهاى ما را که با آتش کمى پخته اید، قبل از رسیدن پزشک مى توان برگهاى ما را که با آتش کمى پخته اید، گرم در روى صورت و سینه و شکم بیندازید تا سبب تسکین آلام آنها شود.
ضماد برگهاى ما با آرد جو براى از بین بردن اورام سرد و گرم و باد سرخ و سرطان و با سرکه جهت برص و اگزما با سفیده تخم مرغ جهت سوختگى مجرب است . سوخته برگهاى ما براى منع روئیدن مو توصیه شده است و با پیه خوک ، جهت خنازیر و جراحات سخت ، و با سفیده تخم مرغ جهت رفع سوختگى نافع است .
میوه ما که همان بذر ما مى باشند کشنده کرم معده و مالیدن آن ، برطرف کننده کک مک بوده ، و مقدار خوراک آن تا ده گرم است .
اگر مبتلا به نفخ معده هستید، و داروها و
غذاها
ى دیگر آن را برطرف نکرده اند به سراغ ما بیایید و از آب پخته ما استفاده کنید.

منبع: http://tandorosti.akairan.com

خواص انواع کلم در اسرار خوراکیها – آکاایران
پرتال آکاایران سایت سلامت و تندرستی بخش
قسمت خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت- خواص انواع کلم در اسرار خوراکیها
زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *